مقالات آموزشی

 

تجارت الکترونیک ، امنیت


اعتبار شما امنیت شما ست. امنیت چیست! بارها شنیده اید که اطلاعات کاربران فلان شبکه ی اجتماعی و یا فلان اپراتور هک شده است ، چنین چیزی چگونه ممکن است . ورود به یک سرور با رمز عبور شما از سوی کسی که اصلان نمی داند شما دارید از کدام سرور خدمات خود را دریافت می کنید چقدر محتمل است . ایا اگر مسائل مالی در سایت شما مستقیما دخیل نباشند و تعاملات مالی با بانک انجام شود برای یک هکر هک کردن سایت شما چه ارزشی دارد.آیا اطلاعات کاربران شما برای هکر ها میتواند منبع درامد باشد؟ اگر شرکتی که طراحی سایت خود را به آن سپرده اید خود را از هک شدن مصون میداند یعنی فکر می کند که امنیت سایتش از کامپیوتر های وزارت اطلاعات آمریکا که هر روز در ویکیلیکس اطلاعاتی از آنها چاپ میشود امن تر است به کلی به آنها شک کنید.
شرکت سارگون علاوه بر استفاده از سیستم های امن از نرم افزار تخصصی طراحی سایت استفاده کرده که با رمزگذاری هزادسیمال و کد بندی های 16 رقمی تصادفی باعث میشود که احتمال هک شدن سایت های طراحی شده توسط این شرکت به اندازه ی احتمال هک شدن سایت خود شرکت ماکروسافت باشد. زیرا ما از تمام الگوریتم های حفاظتی استفاده میکنیم ولی ما احتمال هک شدن را نادیده نگرفته ایم بنابراین اطلاعات بانک های داده با سیستم های کد گذاری که چند نمونه آن را بالا اسم بردیم رمز گذاری میشود تا دسترسی به اطلاعات کاربران را امری طولانی و طاقت فرسا کند.
فراموش نکنید. که شکستن هر کدی امکان پذیر است درست مثل هر قفلی ، ولی چرا یک دزد باید به خانه ای برود که همه جایش قفل دارد و کسی نمیداند داخل آن اطلاعات و چیز گرانبهایی هست یا خیر .
هکرها نمیدانند شما کدام اطلاعات را در سایت ذخیره می کنید. پس وقتی با کد گذاری پیچیده مواجه شوند دو راه دارند کل اطلاعات را در عرض چند ماه رمزگشایی کنند و تازه بدنبال اطلاعات بدرد بخور بگردند. ویا اینکه سایت ساده تری را برای هک کردن پیدا کنند.
امنیت اطلاعات به محرمانگی هویت کاربران سایت شما هم بستگی دارد. اگر در وبلاگ ها کاربران برای پیام دادن به همدیگر باید هویت خود را اعلام کنند. پس در یک سایت فروشگاهی نباید از این حد اقل پایین تر را در نظر گرفت. اطلاعات کاربران باید دریافت و صحت آن کنترل شود.
سیستم های امروزی این اطلاعات را بصورت خودکار چک می کنند. آدرس ایمیل با یک ایمیل حاوی لینک اتصال چک میشود. شماره ی موبایل با یک اس ام اس رمز عبور کنترل میشود. و تغییرات آی پی سیستم مشتری توسط سرور تحت کنترل قرار میگیرد .
اگر کاربری در حین اتصال به سایت شما ای پی خود را تغییرداد ، احتمالا دلیلی برای نگرانی شما از بابت فعالیت های این کاربر در سایت وجود دارد. و همه فعالیت های این کاربران در سایت باید رسد شود. و سوال این است که آیا سیستم طراحی سایت شما به شما این امکانات را به شیوه ای غیر مخرب می دهد یا خیر.
عدم امکان کاربران به دسترسی به اطلاعات محرمانه بدون احراز حویت آنها، عدم انتشار اطلاعات کاربران بدون احراز حویت درخواست دهنده اطلاعات، عدم امکان کاربران از انکار فعالیت های خود در وبسایت شما ، اینها همه برای یک وبسایت حرفه ای ضروری است.
شرکت های ارائه دهنده سیستم های طراحی سایت اغلب به کاربران خود پیشنهاد می دهند که آنها را کرک نکنند تا نفوذ پذیر آنها تغییر نکند. مثالا شما به راحتی میتوانید وارد پوشه ی ورد پرس شوید و سیستم برنامه نویسی آن را هک کرده و سپس بر روی سایت آپلود کنید. البته که نباید این کار را انجام داد ولی انجامش ممکن است واین هم دلیل دیگری برای استفاده از سیستم های برنامه نویسی سایت حرفه ای و تخصصی توسط شرکت سارگون، مهارت برنامه نویسی شما اصلا مهم نیست شما نمی توانید هسته نرم افزار ما را تغییر دهید. زیرا کد های آن با سیستم C# به فایل Exe تبدیل شده اند و دوباره نویسی آن تا جایی ممکن غیر قابل انجام و یا حداقل بسیار دشوار است.
اما امنیت بیش از اینها یک احساس است. شما باید کاری کنید. که کاربران احساس امنیت کنند ، مهم نیست که هسته ی نرم افزار شما چقدر قوی و پیچیده و غیر قابل نفوذ است . اگر ضاهر وبسایت شما گرافیک منظمی نداشته باشد. شما احساس امنیت رو منتقل نیمی کنید. یکسری کارهای ساده مثل استفاده از رنگها میتواند به احساس امنتیت کمک کند. گاهی طراحان وبسایت فراموش می کنند که طراحی آنها برای آرامش و احساس خوب مخاطب است. حتما این وبسایت ها را دیده اید. مثال بزنم آیا تا حالا وارد سایت آمازون شده اید. چه احساسی داشته اید . بله این سایت با همه موفقیتش احساس امنیت خوبی ایجاد نمی کند. ولی بر خلاف آن سایت علی بابا احساسی بهتری را با گرافیک بهتر به شما میدهد.

اطلاعات تماس

 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
021-88146121
  www.hpmobin.ir
 تهران خیابان شریعتی نبش خیابان پلیس پلاک ۶۳۳ واحد یک