درباره نمایشگاه

بخش نمایشگاه صنعتی جشنواره بین المللی رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون ایران
(The International Iran RoboExpo)
توسعه روزافزون فناوری، جهان را در آستانه انقلابی قرار داده که سبک زندگی، کار و فعالیت روزمره انسان‌ها را تغییر خواهد داد و محوریت این تغییرات، «رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون» است. یکی از نمودهای بیرونی این انقلاب اینترنت اشیاء است که تنها بخشی از کلیت آن تحقق یافته است و در صورت تحقق کامل تحولات شگرفی در زندگی بشر پدید خواهد آورد. از دیگر مصادیق این تحولات، گسترش روزافزون خودروهای خودران و ... است که مبتنی بر رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون فعالیت می‌کنند.
طبق آمار در خوشبینانه‌ترین حالت تنها 10% صنعت ایران از فناوری ربات، هوش مصنوعی و اتوماسیون استفاده می‌کنند، در صورتی که این آمار در کشورهای پیشرفته حدود 60% است. این تفاوت نشاندهنده لزوم برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در حوزه رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون به مظور افزایش بازدهی و رقابت‌پذیری تولیدات داخلی با محصولات خارجی است.
با توجه به سابقه چندین ساله مسابقات و کنفرانس‌های علمی با موضوع رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون در کشور و وجود سابقه مناسب ملی و بین‌المللی در این حوزه، به نظر می‌رسد وقت آن رسیده که از این سرمایه و انداخته علمی استفاده مناسب به منظور بهره‌گیری در صنعت و اقتصاد صورت گیرد. موجودی منحصر به فرد منابع انسانی و علمی در حوزه رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون در کشور و منطقه، فرصت مناسبی برای تزریق آن به صنعت و تبدیل آن به ثروت را فراهم کرده است. حلقه مفقوده در این فرآیند عدم ارتباط جامعه علمی و صنعتی رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون است. این عدم ارتباط و انسجام تا آنجا پیش رفته است که متاسفانه در حال حاضر حتی آمار دقیقی از امکانات علمی و فنی رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون کشور در دسترس نیست و گاها صنایع برای رفع نیازهای خود در حوزه‌های مذکور به واردات متوسل می‌شوند در حالی که توان تامین نیازها در داخل کشور وجود دارد.
با توجه به موارد مذکور جشنواره بین‌المللی رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون ایران با افزودن بخش نمایشگاه صنعتی به برنامه‌های خود در سال جاری در صدد تحقق اهداف زیر برآمده است:
  • معرفی دستاوردها و توانمندی‌های صنایع داخلی در حوزه رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون،
  • شناسایی نهادهای فعال در این حوزه،
  • معرفی ظرفیت‌ها و فرصت‌های رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون در صنایع مختلف،
  • نقش‌آفرینی در عرصه رشد این حوزه مرتبط با فناوری‌های مدرن،
  •  توسعه دانش‌ پایه و کاربردی رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون،
  •  ...
به این منظور از صنایع، وزارتخانه‌ها، پارک‌های فناوری، مراکز رشد و نوآوری، شرکت‌های دانش‌بنیان و ... دعوت می‌شود با حضور در این نمایشگاه به تحقق اهداف بالا کمک کنند.
بدیهی است مجموعه بخش‌های مسابقات، علمی، فناوری و نوآوری و نمایشگاه صنعتی تدارک دیده شده در این جشنواره، تمامی نقش آفرینان حوزه رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون مانند دانش‌آموزان، دانشجویان، پژوهشگران، اساتید، صنعتگران، صاحبان کسب و کار، سرمایه‌گذاران و ... را گرد هم خواهد آورد تا در تعامل با یکدیگر گامی در ساماندهی و توسعه حوزه رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون کشور برداشته و با بیان نقطه نظرات خود به هم‌افزایی فعالیت‌ها کمک کنند.
بخش‌های برگزاری این نمایشگاه عبارتند از:
  • رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون صنعتی: صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، آب، برق، نیروگاهی، مخابرات، ارتباطات و فناوری اطلاعات، خودروسازی، بانکداری، بیمه، بهداشت، درمان، ورزش، لجستیک، دریانوردی، حمل و نقل، هوانوردی، نظامی، گردشگری و ...
  • رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون خانگی: آموزش، پژوهش، اینترنت اشیاء، سالمندی، بهزیستی و توانبخشی، بهینه‌سازی مصرف انرژی و ...
  • رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون شهری: کنترل ترافیک، مدیریت پسماند، امداد و نجات، محیط‌زیست، مدیریت شهری، مدیریت بحران و ...

اطلاعات تماس

 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
021-88146121
  www.hpmobin.ir
 تهران خیابان شریعتی نبش خیابان پلیس پلاک ۶۳۳ واحد یک